1976 Yılında çevre illerin (Isparta, Antalya, Afyon, Denizli, Muğla, İzmir) kırmızı et ihtiyacını karşılamak amacı ile E.B.K(et balık kurumu) Burdur Et Kombinası adı ile faaliyete geçmiştir. Kuruluş amacına uygun olarak bölgede bulunan tüm resmi kurum ve kuruluşların, KİT’lerin ve turistik otellerin et ihtiyaçlarını karşılamıştır.

2000 yılında özelleştirme dairesinin almış olduğu kararla E.B.K. Burdur Et Kombinasının özelleştirilmesine karar verilmiş ve satışa çıkarılmıştır.

Duyarlı olan Burdur halkı ve sivil toplum örgütleri bir araya gelerek ( Belediye, Ticaret Borsası, Ticaret Odası, Kooperatifler Üst Birliği, Ziraat Odası, Burdur Genel İşadamları Derneği ve Hasan Aksöz ‘ün katkılarıyla) 140.000 m2 üzerine kurulu olan et entegre tesisi özelleştirmeden alınarak Burdur’a kazandırılmıştır.

05.03.2000 Tarihinden itibaren Burdur Güçbirliği Gıda Sanayi Ticaret A.Ş.ticari adı ile faaliyetine başlamıştır.

Kaliteli ve güvenli gıda üretmeyi hedefleyen kuruluşumuz; hedefine ulaşmak için yaptığı modernizasyon çalışmalarını 2004 yılında TS EN ISO 9001 ve TS EN HACCP 13001 sertifikaları alarak belgelemiştir.

Gelişime ayak uyduran ve sürekli iyileşmeyi hedefleyen kuruluşumuz 2007 yılında ise değişen HACCP 13001 standardı yerine TS EN 22000 standardını uygulamaya başlamış olup Kalite ve Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerini almıştır.

Günlük 250 büyük baş, 1500 küçük baş kesim kapasitesi, 5500 kg parçalanmış taze et, 3000 kg hazırlanmış et, 2500 kg hazırlanmış et karışımları ve 1300 kg mamul madde üretim kapasitesine sahip olan kuruluşumuz, kapasitesini her geçen gün artırarak vergi sıralamasında Burdur 2.si olmuştur. Yine borsa işlem hacmi olarak 1.sırada yer almıştır.

Kuruluşumuz tüketiciye güvenle yiyebileceği kırmızı et çeşitlerini de sunmanın yanı sıra , Burdur, Isparta, Antalya, Muğla ve Denizli illerinde bulunan hayvan üreticilerine de destek olarak büyükbaş besiciliğinin gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

Akdeniz Bölgesinde kendi sektöründe lider duruma gelen Burdur Güçbirliği sürekli gelişme ilkesiyle müşteri portföyünü genişleterek şu anda yurt geneline hitap etmektedir. Müşteri portföyümüzü; Tesko Kipa tüm şubeleri, Pınar Et, Banvit, Pehlivanoğlu, Tat Konserve, Tadal Yemek, Tansaş, Bortar Yemek, Akdeniz Üniversitesi, Sönmezler A.Ş. , Burdur’da bulunan resmi kurum ve kuruluşlar oluşturmaktadır.

Kuruluşumuz KİPA tarafından 2007 yılında en iyi gelişme gösteren tedarikçi ödülünü almayı hak kazanmıştır.